Kúpa správnej obuvi

Nohy nás nosia celý život, a preto by sme sa o nich mali dobre starať. Výber správnej obuvi je teda zaiste dôležitý. Ako na to sa Vám pokúsime priblížiť v dnešnom článku. Zásadne pri výbere obuvi by malo byť hlavné naše zdravie a pohodlie. K tomu, aby nám topánka bola skutočne dobrá je dôležité poznať svoju veľkosť nohy. Ako sa však noha správne odmeria? Nohy by sme sa mali merať v stoji, tak aby boli prsty narovnané a uvoľnené. Vnútorná dĺžka chodidla sa meria tak, že sa k odmeranej dĺžke pripočíta 0,5 cm. Tento rozmer je najdôležitejšou informáciou. Noha by určite mala byť obutá do správnej veľkosti, pretože nesprávna dĺžka by nohu zbytočne zaťažovala alebo tlačila. Nesprávne obuté topánky môžu spôsobovať deformácie nohy. Správne zdravotné topánky a topánky vhodné pre správny vývoj nohy sú topánkami na dnešnom trhu, ktoré nájdeme už vo viacerým možných prevedeniach, pretože topánky si musíme vyberať aj na rôzne príležitosti. Inú obuv si vyberie na spoločenskú udalosť a inú do práce. Ale aj tu sa dá pozerať práve aj na pohodlie a zdravie, a teda ako som uviedla dnešný trh nám ponúka viac možností vo výbere zdravotnej obuvi. Aj keď sa príležitostne rozhodnete obuť si topánky viac módne a trendové, ako tie vhodné pre Vašu nohu nič zásadné sa nestane (macchina da caffè nespresso per tutti i gusti).

Pozor si dávajte aj pri výbere papúč a domácej obuvi. Odporúčajú sa nosiť topánky s vytvarovaným tvarom chodidla a priedušné materiály, ktoré umožňujú nohe voľne dýchať. Pri výbere topánok všeobecne platí pravidlo, pozor na pätu. Časť nohy a jej päta by mala byť v absolútnom pohodlí. Už pri skúšaní by sme nemali cítiť žiadnu iritáciu. Rovnako nie je pohodlné, ak sa Vám päta vyzúva. Okrem päty si teba dávať pozor aj na priehlavok. Rovnako tu platí, že aj priehlavok by mal dobre sadnúť. Určite však treba dávať pozor, aby nebol príliš úzki a dokonca, aby nebránil prietoku krvi. Občas ale tlak na priehlavok môže spôsobovať spôsob viazania a nie tvar topánky. Tento problém sa dá vyriešiť prešnurovaním (macchina caffè macinato).

Pri deťoch si rodičia dávajú pozor, aby topánka nebola príliš ťažká, rovnako to platí aj pri dospelých, pretože aj dospelí by si mali dávať pozor na to, koľko vybraná topánka váži. Tu však platí zlatá stredná cesta, príliš ľahká topánka by mohla značiť, že je na nej napr. menej materiálu. A napríklad ak by sme si vyberali topánku na beh, či turistiku, tu by bolo vhodné aby topánka bolo o trošičku ťažšia a pevnejšia. Pri turistickej obuvi je samozrejme dôležité, akú turistiku prevádzkujeme. Po prvé treba určiť, kam najčastejšie vedú Vaše kroky. Určite je rozdiel či máte radi vysokohorskú turistiku v ťažkých terénoch alebo chodíte iba na vychádzky do lesa. Postup pri výbere správnej veľkosti topánky odporúča, aby si ste si vždy skúšali topánky na ponožky a vždy obe. Dôležité je, aby pri skúšaní boli obe zašnurované a poprechádzajte sa. Tak budete vedieť nielen to, že vám topánka dobre sadla, ale aj či vás nebude náhodou tlačiť, prípadne sa vyzúvať. Neodporúčame kupovanie topánok cez internet, pretože si tieto nemôžete dopredu vyskúšať a riskujete, že si zakúpite zlú veľkosť.