Radšej šetríte alebo utrácate?

Keď hovoríme o Vašej finančnej osobnosti, nerobíme žiadne hodnotové úsudky. Či už šetríte alebo utrácate, je súčasťou Vašej osobnosti. Je to niečo ako či máte radi indické jedlo alebo ho nenávidíte. Je to len niečo o Vás.

Šetriť alebo utrácať nie je dobré alebo zlé samo o sebe, ale môže spôsobiť problémy, ak nie je riadené správne, limpiador a vapor. Pravdepodobne nebudete musieť pozerať príliš dlho na svoje vlastné návyky, aby ste zistili, či ste šetrič alebo radi utrácate.

Ak ste šetrič, dobré pre Vás. Nemusí Vás to nutne robiť lepšou osobou, ale máte skvelý štart pri správe svojich osobných financií. Ak veľa utrácate, nezúfajte. Môžete povedať, že žijete dobrý život. Jediným problémom je, že príliš veľa dobrého života teraz pravdepodobne bude znamenať menej dobrého života neskôr. Vaša finančná osobnosť sa priamo spája s Vašou finančnou situáciou, takže tí, ktorí veľa míňajú, sa musia naučiť vykonávať určitú sebakontrolu.

Ak ste zistili, že ste šetrič, potľapkajte si po chrbte. Spravovanie Vašich osobných financií bude pravdepodobne o niečo jednoduchšie pre Vás. Teraz sa pripravte na posúdenie Vašich úsporných návykov. Mohli by ste šetriť viac? Šetríte inteligentne? Ušetríte na správnych miestach? Ušetríte príliš veľa?

Všetci sme počuli príbehy o starších ľuďoch, ktorí zomreli v jednoizbových bytoch s malým množstvom komfortu, ktorí mali úspory a investície vo výške milióna dolárov alebo viac. Šetrili peniaze, aby dali svojim deťom, ich cirkvi alebo miestnemu útulku pre zvieratá. Z akýchkoľvek dôvodov sa niektorí ľudia rozhodnú upustiť od pohodlia a dokonca aj vlastnej potreby (teplo, klimatizácia, mopa a vapor, dokonca aj jedlo), aby ušetrili peniaze.

Nemá žiaden zmysel, samozrejme, ušetriť toľko peňazí, že nemáte to, čo potrebujete, a niektoré veci, ktoré chcete. Koniec koncov, práve preto pracujeme. V tomto živote neexistujú žiadne záruky a, nanešťastie, niektorí z nás dokonca nedosiahnu vek odchodu do dôchodku. Bolo by tragické odopierať si všetko, čo chcete, aby ste ušetrili peniaze na deň, ktorý nikdy nepríde. Je dôležité nájsť rovnováhu medzi extrémnou finančnou výhodou v úspore peňazí a výdavkom, ktorý ohrozuje finančnú budúcnosť. Ak radi míňate, môžete sa uistiť, že ste ďaleko od samotného cieľa. Väčšina ľudí vie, že je oveľa jednoduchšie utrácať peniaze, ako ušetriť. Kedykoľvek sa pozeráme na televíziu, prečítame časopis alebo sa dostaneme na internet, sme bombardovaní reklamami, ktoré nám hovoria. Kúpte autá! Predám pivo! Kúpte šampón! Predám džínsy! Kúpte všetko!

Pred sto rokmi ľudia zarobili oveľa menej peňazí, ako dnes. Ale aj míňali oveľa menej. Jedným z dôvodov bolo, že bolo jednoducho menej vecí, ktoré mohli kúpiť. Neboli žiadne nákupné centrá, žiadne televízne nákupné kluby, žiadne luxusné prázdniny a žiadne očakávania.

A mali by sme sa naučiť šetriť už od detstva. Ako vaše deti vyrastú, dostanete úžasnú príležitosť sledovať, ako sa ich malé osobnosti rozvíjajú. Môžete sa tiež pozerať na to, ako interagujú s peniazmi. Dozviete sa veľmi rýchlo, či sú prirodzeným šetričom alebo im je vrodené utrácať peniaze. Teraz, ako dospejú, to však neznamená, že sú impulzívni alebo nezodpovední; to znamená len to, že sa túto pravdu musia o sebe naučiť, a musia vedieť ako sa stať zodpovedným šetričom. Naozaj chceme ale na záver zdôrazniť skutočnosť, že nie je nič správne na tom, že ste šetrič a nie je nič zlé na tom, že veľa míňate.